تبلیغات
همه چیز - علوم دوم راهنمایی
همه چیز
هر کنشی واکنشی
سه شنبه 26 بهمن 1389 :: نویسنده : علی طهماسبی پور

حاصلخیزی خاك و عوامل مؤثر در آن

1- ویژگی های فیزیكی مؤثر در حاصلخیزی خاك :
• تأثیر بافت خاك :
خاك های دارای بافت شنی تهویه خوبی دارند. عملیات شخم در آنها راحت است. اما به دلیل كمبود رس و لای حاصلخیزی كمی دارند. این خاك ها نمی توانند آب را نگهداری نمایند بنابراین عناصر غذایی آن ها ناچیز است. خاك های رسی حاصلخیزند. آب و عناصر را به خوبی نگهداری می كنند. ولی به هنگام خشك شدن بسیار سخت و هنگام مرطوب بودن چسبنده شده، تهویه در آنها كاهش می یابد. با این وصف، خاك هایی كه بافت متوسط دارند مرغوبترند.
• تأثیر ساختمان خاك خاك های دارای ساختمان (كروی و اسفنجی) در سطح خاك و سایر انواع افق ها در لایه های زیرین، شرایط مناسبی را برای جوانه زدن بذر و رشد ریشه فراهم می نمایند.
تهویه این خاك ها مناسب تر است (حاصل خیزترند) خاك هایی كه ساختمان آنها ثبات و پایداری ندارند پس از آبیاری سله بسته، از خروج بذر جوانه زده جلوگیری می نمایند. در خاك هایی كه رس و سیلت آن ها زیاد است این وضعیت حادتر می شود. در این وضعیت، بذرها فقط در شكاف ها و ترك هایی كه پس از خشك شدن خاك ایجاد می گردند می توانند رشد نمایند كه آنها نیز در تماس با هوا خشك شده از بین می روند.
منبع:www.ceerang.com
• تأثیر وزن مخصوص :
وزن مخصوص ظاهری خاك، شاخص خوبی برای بیان میزان خلل و فرج آن است. هر چه این شاخص بیشتر باشد تخلخل آن كمتر و ساختمان آن نامناسب تر است.

2 – خواص شیمیایی مؤثر در حاصلخیزی خاك :
* تأثیر واكنش یا ph خاك :
در نواحی كم باران، مجموعه كلوییدهای خاك بیشتر حاوی كلسیم، منیزیم، سدیم ، پتاسیم است. بنابراین، این خاك ها حاصلخیزی خوبی دارند در حالی كه در نواحی پر باران، بیشتر این عناصر در اثر شست و شو از خاك خارج شده، حاصلخیزی آن ها كاهش می یابد. از طرف دیگر، ph خاك میزان فعالیت باكتری های مفید آن را هم كنترل می نماید. در خاك های كمی اسیدی فعالیت باكتری های جذب كننده ازت هوا و در خاك های خنثی تا حدود قلیایی ph=6/5-7/5 میزان فعالیت قارچ ها و اكتینومیست ها افزایش می یابد.

* تأثیر شوری :
وجود املاح و تجمع آن ها در خاك ، حاصلخیزی خاك ها را كاهش می دهد، علت این امر، افزایش فشار اسمزی محلول خاك و عدم امكان جذب آب از سوی ریشه بسیاری از گیاهان است. به استثناء گیاهان مقاوم در برابر شوری كه قدرت جذب آب در خاك های شور را دارند.

3 – سایر عوامل مؤثر در حاصلخیزی :
وجود كلوییدها در خاك :
وجود كلوئیدهای خاك (رس و مواد آلی) حاصلخیزی خاك را افزایش می دهد. زیرا به علت دارا بودن بار الكتریكی منفی می توانند كاتیون های (یون های مثبت) كلسیم، منیزیم، پتاسیم و آمونیوم را (كه جزء عناصر غذایی مورد نیاز گیاه اند) به خود جذب كنند. این كاتیون ها در صورت نیاز گیاه به راحتی از سطح ذرات كلوئیدی جدا شده و جذب می شوند.

فعالیت موجودات ذره بینی :
شامل میكروارگانیسم ها است كه انواع قارچ ها و باكتری ها و اكتینومیست ها و ... می باشند. این موجودات با جذب ازت و با تجزیه باقی مانده گیاهان و جانوران موجب تشكیل هوموس در خاك می شوند. بنابراین هر چه تعداد و فعالیت آن ها در خاك بیشتر باشد آن خاك ها حاصلخیزتر خواهد بود. افزودن مواد آلی به خاك و وجود شرایط رطوبت و حرارت مناسب باعث ازدیا تعداد این موجودات می شود. در حالی كه دمای بالا و رطوبت بسیار كم ، از تعداد آن ها می كاهد.

• تناوب زراعی :
در كشاورزی سنتی ، كشت یك گیاه به صورت دایم و بدون رعایت تناوب، متداول است . كشاورزی تك كشتی، اثرات نامطلوبی را در حاصلخیزی خاك به همراه دارد كه مهمترین آنها عبارتند از :

گسترش امراض و آفات، توسعه و شدت عمل فرسایش و تخریب خاك
• آیش زمین :
نگاشت گذاشتن زمین (آیش) به منظور استراحت دادن در یك دوره رشد یا در سال های متمادی ، تدریجاً باعث افزایش فرسایش خاك و كاهش حاصلخیزی آن می شود
نوع مطلب :
برچسب ها :


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک

قالب وبلاگ وبلاگ اسکین قالب بلاگفا قالب میهن بلاگ قالب وبلاگ وبلاگ نویسان سرگرمی بازی اس ام اس فال تعبیر خواب قالب وبلاگ کد موزیک ساخت کد صوتی موسیقی بی کلام نوحه چت مترجم سایت زیباساز آموزش وبلاگ یاهو آمار فال حافظ تعبیر خواب گوگل ساعت رنک ماوس تغییر شکل ماوس ایجاد گالری اوقات شرعی تاریخ تقویم فونت تماس پرچم تصویر روز آی پی آب و هوا دیکشنری طالع ازدواج جمله تصادفی آپلود عکس دانستنی حدیث قالب بلاگ اسکای فروشگاه اینترنتی ایران آرنا